Amerika’da büyük bir başarı elde eden Erzincanlı…

Amerika’da büyük bir başarı elde eden Erzincanlı Hamdi Ulukaya, azmi ve pratik zekasıyla dünyaca üne kavuşmuş bir markanın kurucusu ve sahibi. Örnek bir başarı hikayesinin kahramanı olan Hamdi Ulukaya Erzincan’ın bir köyünde 1972 yılında dünyaya geldi.

Çocukluğunu koyun çobanlık yaparak geçiren Hamdi Ulukaya, üniversite öğrenimini yapmak için Ankara’ya gitmiştir.  Ankara Üniversitesinde Siyaset Bölümü okurken, öğrenimini yarıda bırakarak ingilizce öğrenmek için Amerika’ya gitmiştir.

Dil öğrenmek için gittiği Amerika’da satışı yapılan yoğurtların tadının berbat olduğunu fark eden genç girişimci, babasının da tavsiyesi üzerine yoğurt ve peynir üretmeye karar verdi.  Tesadüfen New York’ta eski bir yoğurt fabrikasına denk geldi.  Satılık ilanlarında gördüğü bu mandırayı ilk başlarda çok umursamasa da bir kaç gün düşününce aklındaki fikirlerini gerçekleştirebileceği bir fırsat olduğuna karar verdi.  Yoğurt ve peynir üreten mütevazi bir ailen gelen Hamdi Ulukaya, mandırayı alabilmek için 5 ay boyunca finansman bulabilmek için uğraştı.  Sonunda 1 milyon dolardan daha az bir bütçeyle mandırayı Kraft Foods’tan satın aldı.

Dünyaca ünlü Chobani markasının doğuşu böylelikle başlamış oldu.  Chobani isminin çıkış noktası ise Balkan dillerinde çoban anlamına gelmesiydi. 2007’de piyasaya sürülen Chobani yoğurtları, Erzincanlı genç girişimciye 2 milyar dolarlik bir servetin sahibi olmasını sağladı.

Başlangıçta sadece 6 çalışanı olan Hamdi Ulukaya’nın Chobani yoğurtlarının tarifini bulması ise tam 18 ay sürdü.  İlk üretimleri sadece küçük marketlerde satılırken yıl 2009’u gösterdiğinde ABD’nin büyük süpermarketler zincirine giriş yaptı.

Yoğurt aşığı Hamdi Ulukaya, 6 kişiyle başladığı yoğurt üretimine şimdi 2000 personelle devam ederken, başarısını şu sözlerle açıkladı.

“Siparişlere yetişmekte güçlük çekiyorduk, ancak durumun böyle olacağını içten içe biliyordum. İyi bir şey ürettiğimizin farkındayım. Koca bir fabrikayı, iş yapmadığı gerekçesiyle satan büyük bir gıda şirketinden alıp ona can verdik. Yeni bir bakış açısıyla büyük bir başarının elde edilebileceğini herkese gösterdik.”

Yaptığı işi sevdiğini her zaman söyleyen Hamdi Ulukaya, aile yaşantısından fedakarlık ederek ilk iki yılını fabrikada yatarak geçirdiğini, başarının kolay bir şekilde gelmediğini açıkladı.  İş hayatında rastlanmayan bir cömertliğe imza atan yoğurtçu kralı, 5 milyar dolarlık Chobani şirketinin %10 hissesini 2000 kişilik personeline dağıttı.

Mandırayı almak için krediyle yola çıkan Hamdi Ulukaya, şimdi Amerika’nın yoğurt sektöründe 1. numaralı ismi haline gelirken Yılın Girişimcisi ödülüne de layık görüldü…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*